Erzincan’da Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kutlandı. Çanakkale Deniz Zaferinin 108. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Garnizon Şehitliğinde anma töreni yapıldı. Törene katılan protokol üyeleri ve vatandaşlar şehit mezarlarına çiçek bıraktı.

Erzincan Garnizon Şehitliğinde düzenlenen törende Erzincan Valiliği, 3. Ordu Komutanlığı, Erzincan Belediyesi ve Erzincan Şehit Aileleri Derneği çelenklerinin sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu ve saygı atışı yapıldı. Daha sonra ise Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır’ın kutlama mesajı okundu.

Şehitlik özel defterini yazan Erzincan Vali Vekili Mehmet Deniz Arabacı, “Bugün, şanlı tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü.  Bu vesileyle, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin birliği ve beraberliği uğruna canlarını seve seve feda eden siz aziz şehitlerimizi anmak için huzurunuzdayız. 
Çanakkale Zaferi, dönemin en modern ordularını dize getiren, "Çanakkale geçilmez" sözünü̈ tarihe nakşeden, sadece millî tarihimizin değil insanlık tarihinin en ihtişamlı kahramanlık destanıdır. 
Çanakkale Zaferi, bu cennet toprakları vatan kılmak için canlarını vererek bir milletin kaderini değiştiren, Gelibolu'da, Conkbayırı'nda, Anafartalar'da korkusuzca şehadete yürüyen, şanlı bayrağımıza kanlarıyla rengini veren aziz şehitlerimizin destanıdır.
Tertemiz kanlarınız ile suladığınız kutsal vatan toprakları, değerlerine bağlı, geçmişine saygılı, kendisine bırakılan mirası hakkıyla taşıyacak olan Türk gençliğine emanettir. Emanetinizi sonsuza kadar koruyacağımızı ve yaşatacağımızı bilerek rahat uyuyunuz. Bu kutsal emanet kanımızın son damlasına kadar aynı cesaret ve kararlılıkla ilelebet muhafaza edilecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi'nin 108. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyor; bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden tüm şehitlerimizi ve bize böylesine büyük bir zaferin gururunu yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” ifadeleri yer aldı. 

Erzincan Cami Kebir İmam Hatibi Adem Başıbüyük tarafından okunan Kur’an Tilavetinin ardından il müftü vekili Kazım Ural tarafından dua edildi.

Okunan Kuranı Kerim tilaveti ve yapılan dualardan sonra protokol mensupları şehit mezarlarını ziyaret ederek, mezarlara karanfil bıraktı. Protokol mensupları daha sonra Deprem ve Hava Şehitliklerini ziyaret ederek, şehitler için dualar okudular.