Erzincan Medya
29° Erzincan

Erzincan

29°

Erzincan

Perşembe

29°/ 16°

Cuma

31°/ 17°

Cumartesi

28°/ 18°

Pazar

26°/ 16°

Pazartesi

29°/ 15°

Salı

30°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bursa’da içme suyuna milyonluk emniyet sibobu

Yayınlanma:
ABONE OL
Bursa’da içme suyuna milyonluk emniyet sibobu

BURSA (İGFA) – Bursa Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en önemli gündem maddesi haline gelen kuraklığa karşı Bursa’yı daha dirençli hale getirmek amacıyla yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor.

Doğancı ve Nilüfer Barajları ile pınar kaynaklarından sağlanan içme suyunu en verimli şekilde kullanıp, kayıp kaçakla mücadelede yüzde 20 seviyesi ile Türkiye’de lider durumda olan Büyükşehir Belediyesi, kuraklık tehdidi öngörüsüyle bugüne kadar açılan 155 derin kuyu sayesinde Bursalıları 1 gün bile susuz bırakmadı.

Zorunlu hallerde devreye alınan kuyu sularındaki bulanıklığın ortadan kaldırılması için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, yeraltı sularının ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliğine uygun hale getirilmesi için Vakıf Mahallesi’ne yaklaşık 150 milyon liralık yatırımla Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi kazandırdı. Derin kuyulardan gelen suyu, şebeke suyu kalitesine getirecek olan tesis, günlük 43 bin 200 metreküp kapasiteye sahip ve yaklaşık 300 bin kişiye hizmet verecek.

ÖNCELİĞİMİZ BARAJ SUYU

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 85’inin Doğancı ve Nilüfer barajlarından, yüzde 15’inin ise Uludağ pınar kaynaklarından karşılandığını söyledi. Sayısını 155’e çıkardıkları derin kuyular sayesinde yaz mevsiminde kuraklığa karşı çözüm ürettiklerini hatırlatan Başkan Aktaş, söz konusu kuyularda yılda 55 milyon metreküplük kapasiteli su bulunduğunu ancak önceliklerinin içme suyu ihtiyacının tamamen barajlardan karşılanması olduğunu vurguladı.

Aktaş, sağlıklı ve kesintisiz içme suyu temini kadar, atık suların insan ve çevre sağlığına tehdit oluşturmayacak biçimde arıtılarak doğal ortama bırakılmasına ilişkin altyapı çalışmalarına hızla devam ettiklerini kaydetti.

AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın ise AK Parti öncesi hükümetlerde, böyle bir tesisin 5 yıllık bir icraat olarak göründüğünü belirtirken, dünyaya örnek belediyecilik çalışmalarının kesintisiz devam edeceğini söyledi. 

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Başkan Aktaş ve protokol üyeleri, daha sonra tesiste arıtılan sudan içti.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler