Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Salı

21°/ 10°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

22°/ 13°

Cuma

24°/ 14°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bunu yapan ev sahibine ŞOK! Kiracınıza tazminat ödemek zorunda kalmayın

Yayınlanma:
ABONE OL
Bunu yapan ev sahibine ŞOK! Kiracınıza tazminat ödemek zorunda kalmayın

Türkiye’de artan kira fiyatları nedeniyle uygulamaya konulan yüzde 25 kira artış sınırı nedeniyle ev sahipleri farklı yöntemler geliştiriyor. Türkiye’de kira fiyatlarında yaşanan artışlar bütçeleri aşma evresine gelirken kiracısının kirasını yükseltemeyen ev sahipleri farklı yöntemler geliştirmeye başladı.

Ev sahiplerinin yüksek kira bedeli elde etmek için kiracıları çıkarmayı tercih ederken söz konusu şikayetlerin artması ile beraber olayın hukuki boyutu ortaya çıktı. Bazı ev sahiplerinin yüksek bedelli kira geliri elde etmek için kiracıyı evden çıkarmak üzere çeşitli bahaneler sunması kiracıları mağdur etmeye devam ederken kiracının hakları da burada ortaya çıktı. Kanun kiracılara bazı haklar tanıdığından kiracının evden çıkarılmasının da bir süreç gerektirdiği belirtildi.

KİRACISINI EVDEN ÇIKARAK MÜLK SAHİBİNE TAZMİNAT ŞOKU

Eğer kiracı kirasını düzenli ödüyorsa, eve zarar vermiyorsa, komşuları ile iyi geçiniyorsa ve ev sahibine saygılı davranıyorsa ev sahibinin onu evden çıkarması çok da kolay olmuyor. Buna rağmen ev sahipleri haklı gerekçe yaratmak için bahane üretirken kendilerinin eve ihtiyacı olduğu, çocuk evlendireceğini söylemesi gibi bahaneler için de yasal bir zorunluluk ortaya çıkıyor.

Kanuna göre ev sahibi kiracısını kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin eve ihtiyacı olduğunu gerekçe göstererek evden çıkarabiliyor ancak kardeş, yeğen gibi kişilerin oturacağını söyleyerek kiracıyı evden çıkaramıyor. Ev sahibi bu gibi bahanelerle kiracısını evden çıkarır ama evi bir başkasına kiralarsa burada hukuk devreye giriyor. Kiracının şikayet etmesi halinde evin bir başkasına kiralandığı mahkemece tespit edilirse ev sahibi tazminat ödemek zorunda kalıyor. Eski kiracı ev sahibine en son ödediği kira bedeli üzerinden toplamda 1 yıllık tazminat alabiliyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler