Erzincan Medya
22° Erzincan

Erzincan

22°

Erzincan

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

21°/ 13°

Pazartesi

22°/ 12°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

27°/ 15°

Perşembe

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bu Aylarda Keneye Dikkat!

Yayınlanma:
ABONE OL
Bu Aylarda Keneye Dikkat!

Yağışlar sonrasında kene popülasyonunda artış yaşandığı için uzmanlar, vatandaşları uyarıyor.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığına neden olan ve son yıllarda özellikle kırsal kesimlerdeki halkın korkulu rüyası haline gelen kene vakaları, bahar ayının gelmesiyle birlikte dikkatli olunması istendi.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığına neden olan ve son yıllarda özellikle kırsal kesimdeki vatandaşları tedirgin ediyor. Havaların yağışlı geçmesi nedeniyle ot miktarının fazla olacağı beraberinde kene popülasyonunun da artmasına neden olması konusunda uzmanlar kırsal bölgedeki vatandaşları uyarıyor.
Erzincan’ında içinde bulunduğu bölgede kene vakalarına karşı vatandaşların dikkatli olmasını isteyen uzmanlar açık renk kıyafetler giyinilmesi noktasında da bölge halkının bu konuda dikkatli olmasını istedi.
KKKA virüsünü bulaştıran kenelerin sıklıkla görüldüğü Erzincan, Sivas, Gümüşhane, Tokat, Yozgat, Giresun, Erzurum’da bahar ayındaki yağışlarla birlikte ot miktarındaki artışlar keneler için yaşam alanı oluşturuyor.
Bölge vatandaşlarının  korkulu rüyası olan ve hatta zaman zaman ölümlere neden olan kenelerden bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan ortamlarda açık renk kıyafetler giyinilmesi ve kırsal alandan sonra eve gelince pantolon paçaları ve kıyafetlerin üstlerinin dikkatlice temizlenmesi gerekiyor. Kırım Kongo ateşli hastalığına yol açan hyalomma marginatum türü kenelerin nüfusunu harekete geçirdiğini ortaya koyuyor. Hyalomma türü keneler, genellikle bahar ayında havaların ısınması ile harekete geçer ve özellikle Nisan ve Mayıs ayında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını ortaya çıkmasına yol açar.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com