Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

24°/ 13°

Cuma

24°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bu Aylarda İshal Vakaları Çok Sık Görülüyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Bu Aylarda İshal Vakaları Çok Sık Görülüyor

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dr. Öğretim Üyesi Arif Onur Eden, yaz döneminde vatandaşlarda görülen ishal vakalarına karşı ailelerin dikkatli olması konusunda uyarılarda bulundu.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dr. Öğretim Üyesi Arif Onur Eden, yaz döneminde vatandaşlarda görülen ishal vakalarına karşı ailelerin dikkatli olması konusunda uyarılarda bulundu.

Sıcak havalarda görülen besin zehirlenmeleri ve ishal vakaları artış gösteriyor. Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dr. Öğretim Üyesi Arif Onur Eden, yaz döneminde vatandaşlarda görülen ishal vakalarına karşı ailelerin dikkatli olması konusunda uyarılarda bulundu.

Özellikle sıcak havalarda sıklığı artan ishal çocuklarda başka olmak üzere yetişkinlerde de ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Her yaş grubunda ortaya çıkmasına rağmen, ishaller özellikle çocuklar için daha büyük sağlık riskleri oluşturur.

Yaz döneminde ishal vakalarında artış gösterdiğini belirten Eden konuşmasına şöyle devam etti; “Mevsim itibariyle çok sıcak yaz günlerindeyiz. İster istemez bu sıcak yaz günlerinde hastanelerimize başvurularda özellikle sıcak çarpması, baş dönmesi, bunaltı, kusma şikâyetleri geliyor. Bunun yanında ishal salgınları çok yaygın şekilde görülüyor. Bu yönde de sıvı tüketiminin artması gerekmektedir. Birtakım hastalıklarda sıcak havalarda baş gösteriyor. Özellikle bitkinlik, yorgunluk, kas ağrıları v.b birçok sorunla acil servisimize özellikle bu aylarda artış görünüyor. Bunu salgın olarak değerlendirmiyoruz. Ancak ishalleri bu şekilde değerlendirmekte fayda var. İshal özellikle sıcak yaz aylarında beraber beslenme alışkanlıklarımız, su rezervlerinin azalması köylerde başta olmak üzere farklı su kaynaklarının kullanılması ile beraber ishal sem topları veya beklemiş suları tüketmek nedeniyle karşılaştığımız bur durum.

Şehir merkezinde özellikle belediyelerimiz başta olmak üzere ilçe belediyeleri bu konuyla ilgili önlemleri alıyor. Alınan bu önlemler neticesinde de içme suyundan kaynaklı olarak olmadığını düşünüyoruz. Bunlarla ilgili denetimlerin sıklıkla yapıldığını bilmekteyiz. Her ne kadar dediğimiz gibi her önlem alınmış olsa bile ishalin aynı zamanda grip, nezle gibi mikro biyel bir hastalık olduğunu unutmamak gerekir. Grip, nezle gibi insanlara bulaştığından bu vakaların sayısının artışını görüyoruz.

Erzincan’da şuan salgın düzeyinde bir ishal vakası görülmüyor. Vaka sayısında artma var ama bu beklenilen ölçütlerdedir. Su, hava sıcaklıkları, insanların birbirine temasları gibi nedenlerden dolayı biraz artış var. Salgın diyebilmemiz için farklı ölçütleri incelememiz gerekiyor. Artmakta olan şikâyetlerde yine vatandaşlarımıza tıbbi destek konusu olacaktır. İlaç, serum konusunda hasta hane olanakları dahilinde sağlayacağız. Vatandaşımızın rahat olmasını mevcut şikâyetlerin geçici olduğu karşılaştığımız basit ishal vakaları olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler