Erzincan Medya
30° Erzincan

Erzincan

30°

Erzincan

Salı

31°/ 18°

Çarşamba

30°/ 17°

Perşembe

30°/ 17°

Cuma

32°/ 19°

Cumartesi

28°/ 18°

Pazar

28°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bilinçli Spora Profesyonel Destek

Yayınlanma:
ABONE OL
Bilinçli Spora Profesyonel Destek

Soğuklar yüzünü gösterdikçe, spor yapmak zor bir hal alır. Ancak, sağlıklı ve zinde kalmak için kış aylarında da egzersizlere ara vermemek gerekiyor.Bu konuda mutlaka profesyonel destek alınmalı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi  Nizamettin Koçkara, sağlık için spor yapanların karşı karşıya bulunduğu risklere karşı bilinçli hareket etmeleri uyarısında bulundu.

Amatörce yapılan sağlık için spor faaliyetleri gerekli ısınma hareketleri yapılmadığı takdirde vücutta ciddi yaralanma  ve hatta ameliyat ile çözüme kavuşulacağı konusunda uyarılarda bulunan Dr. Nizamettin Koçkara, en çok halı saha ve fitnes salonlarında ki yaralanmalara dikkat çekti.

Dr. Nizamettin Koçkara, her yaşta spor yapan insan sayısının hızla artması nedeniyle diz bağ yaralanmaları ve boyun bölgesinde ki yaralanmaların giderek arttığına dikkat çekerek sportif faaliyet yapanlara uyarılarda bulundu.

Koçkara açıklamasında şunları kaydetti; “biz hastanelerde ortopedi hekimleri olarak spor yaralanmalarını çok sık görmekteyiz. Çok fazla amatörce yapılan halı sahada ki futbol  faaliyetinde çok fazla sakatlanma vakası görüyoruz. Bazen büyük problemler meydana geldiği hatta ameliyatla sonuçlanan vakalar görüyoruz.

Halı sahalarda yapılan sportif faaliyetler sonrasında  en çok gördüğümüz problemler ayak bileği ve diz yaralanmaları. Ayak bileğinde dış yan bağları yaralanmaları en çok gördüğümüz sakatlanmalar. Diz yaralanmalarında menüsküs ve ön çapraz bağ yaralanmaları oldukça sıkıntılı olup tedavisi  çoğu zaman  ameliyata duyulan yaralanmalardır. Uygun egzersiz hareketleriyle bu yaralanmaların önüne geçebiliriz sportif faaliyetlerimiz yaparken. Sportif faaliyete başlamadan önce en az 15 dakika eklemleri  ve kaslarımızı ısındırarak esnetmeliyiz. Bunun dışında varsa başka bir sağlık sorunu bunların önlemini alarak spor faaliyetlerimizi yapmalıyız.

Bir diğer konuda bireysel olarak yapılan amatör sporlarda spor salonlarında ki fitnes, vücut geliştirme faaliyetlerinde yine önemli  sorunlar meydana gelmektedir. Burada en çok karşılanan borun ise omuz ve boyun problemleridir. Bu spor faaliyetlerini yaparken de profesyonel destek alarak  bu yaralanmaların önüne geçilebilir. Bu tür yaralanmalarda hastada ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu faaliyetler yapılacaksa profesyonel yardım alınmalıdır” dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler