Erzincan Medya
13° Erzincan

Erzincan

13°

Erzincan

Pazar

13°/ 10°

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 12°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bekçi olma şartları 2023: Nasıl bekçi olunur? Bekçi maaşları

Yayınlanma:
ABONE OL
Bekçi olma şartları 2023: Nasıl bekçi olunur? Bekçi maaşları

Ülkemizde sevilen meslekler arasında olan bekçiler, 772 sayılı Mahalle ve Çarşı Bekçileri Yasası’na göre görevlendiriliyorlar. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bekçiler, bir olaya ilgili birimler gelene kadar müdahale etme başta olmak üzere kamu düzenini sağlama ve koruma gibi sorumlulukları bulunuyor. Peki, bekçi nasıl olunur? Bekçi olmak için yaş sınırı var mı?

Sokakların özellikle geceleri güvenli olmalarını sağlayan bekçiler için genellikle yaş şartının olup olmadığı merak ediliyor. Erkek ve kadın için bekçi alım şartları neler? Son düzenlemelerden sonra bekçilik maaşı ne kadar oldu? İşte bütün soruların yanıtı:

NASIL BEKÇİ OLUNUR?

Bekçi alımları İçişleri Bakanlığı tarafından yapılıyor. Öncelikle Bakanlık tarafından duyuru yayımlanır. Daha sonra ilanın Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Yayımlandıktan sonra adaylar e-Devlet ya da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesi üzerinden başvurularını yapabilir.

Bunun dışında Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden de özel sektör için bekçi alımları yapılmaktadır.

Bekçilik ilanlarına başvuran adaylar için önlerinde 3 aşamalı bir sınav bulunur. İlk olarak yazılı sınava girerler. Burada başarılı olanlar fiziki yeterlilik testlerine katılır. Kişinin becerilerinin test edildiği bu aşmayı geçen adaylar sözlü sınava girerler.

Belirtilen bu 3 sınavdan da başarılı olan adayların toplam puanları hesaplanır. Sınav puanı yüksek olan adaylar direkt olarak bekçilik görevine başlar.

0x0-bekci-maasi-ne-kadar-2023-temmuz-zamli-en-dusuk-bekci-maasi-ne-kadar-oldu-kac-tl-1688642301690

BEKÇİ OLMA ŞARTLARI 2023

Adayların bekçi olmalarını istemeleri halinde ilk olarak bekçi olma şartlarını taşımaları gerektiği belirtildi. Başvuru için aranan şartlar şu şekilde:

·         Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

·         Lise veya dengi bir okul mezunu olmak.

·         Bekçilik başvurusunun yapıldığı tarihte 18 yaşını doldurmuş olmak.

·         Askerlik hizmetini tamamlamış ya da tecil ettirmiş olmak.

·         Başvuru yapılan il sınırları içinde 1 yıl veya daha fazla süreden beri ikamet ediyor olmak.

·         Herhangi bir siyasi partiye ya da bir siyasi partinin yan kuruluşuna üye olmamak.

·         Sağlık sebebi dışında herhangi bir sebebe bağlı olarak polislik mesleğinden çıkarılmamış olmak.

·         Silah taşıma ve silahlı görev yapmaya hukuken bir engele sahip olmamak.

·         Kamu haklarından mahrum olmamak.

·         Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak

·         Yüz kızartıcı herhangi bir suçtan mahkûm olmamak.

·         Güvenlik ve arşiv araştırması sonuçlarının olumlu çıkması.

Belirtilen bu şartları taşıyan adayların yazılı, sözlü ve fiziki sınavı da başarılı bir şekilde geçmesi gerekiyor. Sınavlardan başarılı olan adaylar bekçi olmaya hak kazanır. Polis Akademisi tarafından bir eğitim verilerek süreç başlar. Adaylar, eğitim gördüğü süre içerisinde hem teorik hem de pratik dersler alırlar. 3 aylık bir eğitimden sonra adaylar görev yerlerinde göreve başlar.

ERKEK VE KADIN BEKÇİ ŞARTLARI NEDİR?

Yukarıda sıralanan bekçi olma şartları hem kadınlar hem de erkekler için geçerlidir. Kadın bekçi alımı için yayımlanan ilanlara kadınlar başvurabilir. Yapılan son bilgilendirmeye göre ülkemizde 69 kadın bekçi görev yapmaktadır.

Bekçi olmak isteyenler özellikle yaş sınırını merak etmektedir. Başvuracak adayların 18 yaşını tamamlaması ve 31 yaşından gün almaması gerekmektedir.

Bununla birlikte hem kadın hem de erkek adaylarının boy ve kilo şartlarını da yerine getirmesi gerekiyor. Adayların en az 1.67 cm boyunda olması ve vücut kitle endeksinin 18 – 27 arasında olması gerekir.

BEKÇİ MAAŞLARI 2023

Ortalama olarak bekçi maaşları 15 bin 710 TL civarında ödenmektedir. En düşük memur maaşının 22 bin TL olması halinde bekçilerin maaşının 27 bin 579 TL’ye çıkacağı ifade edilmektedir.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler