Erzincan Medya
16° Erzincan

Erzincan

16°

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 13°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 11°

Salı

22°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bakanlıktan 5 Nisan duyurusu geldi! Yapamayan herkese PARA CEZASI kesilecek

Yayınlanma:
ABONE OL
Bakanlıktan 5 Nisan duyurusu geldi! Yapamayan herkese PARA CEZASI kesilecek

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşları yakından ilgilendiren önemli bir açıklama geldi. Buna göre Bakanlık tarafından yapılan açıklamada son tarihin 5 Nisan Cuma olduğu belirtildi. Bu tarihe kadar belirtilen beyanın verilmemesi halinde idari yaptırım uygulanacağı açıklandı.

Konuya ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı. Başkanlık, yaptığı açıklamasında yurt dışından faiz ve kar payı gibi gelir elde edenlerin beyanda bulunması gerekiyor. Aksi durumda 5 Nisan Cuma gününden sonra büyük cezalarla karşılaşılacağı ifade edildi.

MEVDUAT FAİZİNDEN ELDE EDİLEN GELİRLER

Uyarı Gelir Vergisi Kanununa dayanarak yapıldı. Nakdi sermaye ya da para ile temsil edilen değerler sebebi ile kar edilmesi ya da faiz kazanılması gelir kapsamında değerlendiriliyor. Diğer yandan bankaların mevduat faizlerinden elde edilen miktarlar için kar paylarından tevfikat olarak vergilendirme yapıldığı biliniyor. Bu sebeple mevduat faizlerinden gelir elde eden kişilerin ayrı bir gelir vergisi vermesine gerek bulunmuyor.

5 NİSAN CUMA SON TARİH

Başkanlık, yaptığı açıklamasında 5 Nisan Cuma gün sonuna kadar gelir vergisi beyan döneminin devam edeceğini belirtti. Bu tarihin sona ermesinden sonra yurt dışından gelir elde eden mükelleflerin verdikleri beyannameler ile gelirler karşılıklı olarak kontrol edilecek.

Bu durumda eksik beyan veren ya da hiç beyanname vermeyen kişiler için ceza uygulanacak. Konu ilgili vergi dairelerine bildirilecek. Bu sebeple bu tür bir geliri bulunan vatandaşların yarın mesai bitimine kadar beyanname vermesi gerekiyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, yurt dışından ücret geliri elde edenler ve değer artışı sağlayan vatandaşları yakından takip etmeye devam ediyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler