Erzincan Medya
25° Erzincan

Erzincan

25°

Erzincan

Pazar

30°/ 16°

Pazartesi

31°/ 19°

Salı

33°/ 19°

Çarşamba

31°/ 19°

Perşembe

29°/ 18°

Cuma

32°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Atatürk’ün Erzincan’a Gelişinin 105. Yıl Dönümü Kutlandı

Yayınlanma:
ABONE OL
Atatürk’ün Erzincan’a Gelişinin 105. Yıl Dönümü Kutlandı
Ulu Önder  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’a gelişinin 105. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.
Program kapsamında düzenlenen tören, Ulu Önder Atatürk’ün 105 yıl önce Erzincan’da karşılanışını sembolize eden temsili Türk Bayrağı’nın, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce görevlendirilen sporcu öğrenciler tarafından tören alanına getirilmesiyle başladı. Ardından katılımcılar saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuduktan sonra Atatürk anıtına çelenk sundu.
Törene, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Cem Kamil Sağcan, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.
Günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun; Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’a gelişinin 105. yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutlamak üzere bir araya geldik. Bundan tam 105 yıl önce, 1 Temmuz 1919’da, Milli Mücadele’nin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize teşrif etmiştir. Bu anlamlı ziyaret, hem şehrimiz hem de ülkemiz için tarihi bir dönüm noktasıdır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Amasya Genelgesini yayımladıktan sonra Erzurum kongresine katılmak için yola çıktığında 1 Temmuz 1919’da Erzincan’ımızı şereflendirmiş şehrimizde 1 gece konaklayıp bu esnada hemşehrilerimize vakit ayırarak bu kadim şehre verdiği değeri göstermiştir.
Atatürk’ün Erzincan’a gelişi, Milli Mücadele’nin en çetin günlerinde halkımıza moral ve güç vermiş, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin önemli bir parçası olmuştur. Erzincan halkı, o günlerde gösterdiği azim ve kararlılıkla, Atatürk’ün izinden gitmiş, Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasında büyük bir rol oynamıştır.Atatürk Erzincan ziyareti esnasında kendisini karşılayan Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinden İstiklal Madalyası sahibi Hacı Fevzi Efendi’yi Erzurum ve Sivas Kongrelerinde yanı başından ayırmamıştır.Bu kutlu davada Erzincan’ın ve Erzincanlıların desteği Milli Mücadeleye güç katmış, ümit vermiştir. Vatanperverliğin, kardeşliğin şehri Erzincan, geçmişte olduğu gibi aynı milli ruh ve aynı inanç ile milli bir müdafaa gerektiğinde hazır olduğuna inancımız tamdır.Atatürk’ün bize miras bıraktığı Cumhuriyet değerlerini korumak ve yüceltmek, hepimizin en önemli görevidir. O’nun, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü, bizler için yol gösterici olmuştur. Bu nedenle, Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkarak, birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam etmeliyiz.
Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi Erzincan’ımızda kulağı mazide, gözü atide, Ulu önderin izinde, gösterdiği hedefe belirlediği ilkeler çerçevesinde muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için gayret etmektedir.’ Dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler