Psikolog ve Aile Danışmanı olan Rojin Nazik, konuyla ilgi bilgilendirmelerde bulundu.

Aşırı düşünmek, önüne geçmesi zor olan bir alışkanlıktır. Zaman zaman bir şeyi fazla düşünmenin, onunla ilgili daha iyi çözümler bulunacağına da inanabilirsiniz. Ancak durum bundan farklıdır. Bir şey hakkında ne kadar fazla düşünürseniz, onu eyleme dökmeniz de enerjiniz de o kadar az ve geç olur. Ayrıca bu durum psikolojik olarak da yorucu olmaktadır.

Aşırı Düşünmek Nedir?

Belirli bir konuyu ya da durumu olması gerekenden çok daha fazla uzun süre düşünüp, analiz etmek aşırı düşünme olarak adlandırılır. Bu durum zihnin yorulmasını ve diğer başka konulara da odaklanamamasına sebep olur. Bazı insanlar, aşırı düşünmenin yararlı olduğunu ve olayların iç yüzünü bu şekilde görebileceklerini düşünürken aslında bu yanlış bir inanıştır.

Yapılan araştırmalar aşırı düşünmenin depresyon, kaygı bozukluğu stres bozukluğu gibi durumlara sebep olduğunu da ortaya koymuştur. Bir iş görüşmesinin her anını düşünmek, geçmişte yaşanan bir durumu tekrar tekrar hatırlamak ve analiz etmek ya da herhangi bir planın üzerinden tekrar tekrar geçmek zihninizi de sizi de yoracaktır. Aşırı düşünmek yerine bu konuyla ilgili atılması gereken adımları saptamak ve atmak önemli olacaktır.

Aşırı Düşünmenin Belirtileri

Bir durumu ya da konuyu aşırı düşünüp düşünmediğinizin belirtileri şu şekildedir:

·         Rahat hissedememe

·         Başka bir şey düşünememe

·         Zihinsel yorgunluk

·         En kötü senaryolar üzerine yoğunlaşmak

·         Sürekli endişeli hissetmek

·         Kontrol dışı konulara yönelmek ve yorulmak

·         Kararları ikinci kere tahmin etmek

Aşırı Düşünmenin Sonuçları

Aşırı düşünmek bir hastalık olarak tanımlanmaz. Ancak yine de insan psikolojisine olumsuz etkileri olan bir durumdur. Aşırı düşünmenin sonuçları ve etkileri şu şekildedir:

·         Depresyon

·         Panik atak

Cildimizi Bunlardan Korumalıyız! Cildimizi Bunlardan Korumalıyız!

·         Anksiyete

·         Stres bozukluğu

·         Sosyal anksiyete

Aşırı düşünmenin ortaya çıkardığı sonuçlar diğer ruh sağlığı problemlerine etki edebilir.