Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Pazar

29°/ 16°

Pazartesi

31°/ 18°

Salı

30°/ 17°

Çarşamba

31°/ 18°

Perşembe

33°/ 21°

Cuma

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Asgari ücrette zam hesapları silbaştan! Ara zam ile maaşlar ne kadar olacak?

Yayınlanma:
ABONE OL
Asgari ücrette zam hesapları silbaştan! Ara zam ile maaşlar ne kadar olacak?

Ara zam ile maaşlar ne kadar olacak? Asgari ücrette zam hesapları silbaştan-  Asgari ücretin ne kadar olacağı konusu uzunca süreden bu yana merak konusu olmaya devam etti! Yapılan son açıklamalara göre zam hesapları da değişiklik göstermeye başladı. Öte yandan ara zam yapılacağına dair haberler de yayıldı. Peki, asgari ücretliye ara zam yapılacak mı? Dahası ara zam yapılırsa maaşlar ne kadar olacak? İşte bu soru hakkında merak ettiğiniz her şey!

Bilindiği üzere asgari ücret, işçilere yasal olarak ödenmesi gereken en düşük maaş olarak tanımlanmaktadır. 2023 yılının Temmuz ayında asgari ücret 11.402,32 TL olarak belirlenmişti. 2024 yılı için net 17.002,12 TL ve brüt 20.002,50 TL olarak açıklanan bu miktar, ara zamanla şekillenmiştir. Böylece %49 oranında zam gerçekleşti. Konut, gıda, ulaşım ve sağlık gibi ihtiyaçların güncel fiyatları dikkate alınarak hesaplama yapıldı. İşverenler ve çalışanlar her yıl asgari ücretin ne olacağını merakla bekledikleri için bu yıl ara zammın yapılıp yapılmayacağı da önemli bir merak konusu olarak karşımıza çıkıyor!

Asgari Ücretli Olarak Çalışanlarda Ara Zam Beklentisi Oluştu!

Çalışma hayatındaki herkesin merak ettiği asgari ücret, işçilere ödenen en düşük maaş tutarı olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla asgari ücret, iş sektörü fark etmeksizin belirlenir ve işverenler bu tutarın altında ödeme yapamaz. Yasal olarak belirlenmiş olan bu tutar, çalışanların temel gereksinimleri dikkate alınarak düzenlenir. Konut, gıda, ulaşım ve sağlık harcamaları gibi masrafların güncel fiyatları esas alınır. Yüksek enflasyon rakamlarından dolayı asgari ücretlinin ek zam beklentisi de artmış oldu!

2024 Asgari Ücret Kaç TL Olarak Belirlenmişti?

2024 yılı asgari ücret zammı, 2023 Aralık ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri tarafından kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı, 2024 yılı için asgari ücret zam oranını %49 olarak belirledi. 2024 yılı boyunca geçerli olacak net asgari ücret 17.002,12 TL olarak açıklandı. Böylece 2024 yılında asgari ücret de netleşmiş oldu. Öte yandan asgari ücretliye yemek ücreti düzenlemesi de gündeme gelmeye başladı. Bilindiği üzere Asgari ücret için özel bir yemek ücreti düzenlemesi bulunmamaktadır.  Bu arada son yapılan açıklamalara göre asgari ücretliye ara zam yapılmayacak gibidir.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com