Erzincan Medya
31° Erzincan

Erzincan

31°

Erzincan

Salı

31°/ 17°

Çarşamba

32°/ 18°

Perşembe

33°/ 19°

Cuma

31°/ 16°

Cumartesi

31°/ 18°

Pazar

31°/ 20°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Asgari ücret zammında ters köşe mi

Yayınlanma:
ABONE OL
Asgari ücret zammında ters köşe mi

Asgari ücret zammı konusunda heyecan dorukta! Önümüzdeki beş gün kritik! Tarafların hafta içinde bir araya gelip 2024 asgari ücret zam oranını açıklaması beklenirken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun sözleri beklentileri aşağı çekti. Yüzde 50 zam umuduyla beklenirken “Ekonomi yönetimi bu konuya özel bir vurgu yaparsa belki de yüzde 50’nin altında bir asgari ücret artışı gündeme gelebilir.” ifadesi dikkat çekiyor. İşte asgari ücret zammına dair son gelişmeler!

Moody’s’un Türkiye hakkında dikkat çeken raporuna göre Türkiye’de kurumsal kapasitedeki toparlanma süreci, pozitif senaryoda bile zaman alabilir. Moody’s, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına devam etmeden önce daha sınırlı, yalnızca 2 faiz artışı öngördüğünü bildirdi.

Asgari Ücret Açıklanma Tarihi Belli Oldu Mu? Ne Zaman Duyurulacak?

Habertürk canlı yayınında detaylara odaklanan gazeteci Ahmet Kıvanç, asgari ücret zammıyla ilgili önemli bir değerlendirme yaptı. Kıvanç’ın ifadelerine göre üçüncü toplantının salı veya çarşamba günü gerçekleşmesi ve bu toplantıda karar alınarak asgari ücretin açıklanması bekleniyor. Geçen hafta planlanan üçüncü toplantının bütçe görüşmeleri nedeniyle yapılamadığını belirten Kıvanç, dördüncü toplantıya gerek olmadığını düşündüğünü ifade etti. Detayların konuşulduğu ve rakamın açıklanma aşamasına gelindiği düşüncesini paylaştı.

“Beklentim Yüzde 40-50 Arasında Bir Asgari Ücret Artışı”

Kıvanç konuşmasına şu sözleri ekledi: “Başlangıçta öne çıkan yaklaşım aslında yüzde 40’lık bir asgari ücret artışıydı, ancak daha sonra tek seferlik bir zam olacağı belirtildi ve işçi tarafında en azından daha yüksek bir artış beklentisi oluştu. Bu da yaklaşık yüzde 50’lik bir artışı işaret ediyor. Eğer yüzde 50 oranında bir zam gerçekleşirse mevcut 13,414 TL brüt asgari ücret, 20,120 TL’ye yükselecektir. Aynı zamanda net asgari ücret de 17,103 TL olabilir. Bu durumda, işverenin maliyeti ise 23,643 TL olacaktır.” Fakat geçtiğimiz hafta dikkat çeken bir olay yaşandı. Türkiye’ye kredi sağlayan Moody’s, bir açıklama yaparak Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmesi için ücretlerin, Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürme stratejisiyle uyumlu olması gerektiğini vurguladı. Eğer ekonomi yönetimi bu konuya büyük bir önem gösterse asgari ücret zammında yüzde 50’nin ötesinde çok daha düşük bir oranın gündeme gelebileceği bir senaryo düşünülebilir.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com