Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde arıcılık yapan Hasan Tıkız, arılarını kontrol etmek için çıktığı yolda karşılaştığı nesli tükenme tehlikesi altına olan Arap tavşanı, gelincik ve kınalı keklik yavrusunu cep telefonu ile kayıt altına aldı.

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde arıcılıkla uğraşan Hasan Tıkız, arılarını kontrol etmeye giderken yolda karşılaştığı hayvanları besleyip cep telefonu ile kayıt altına aldı. Bunlardan en önemlisi ise Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliğinin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan ve görüntülenmesi bir hayli zor olan Arap tavşanı oldu. Tıkız, akşam saatlerinde gördüğü Arap tavşanını inceledikten sonra uzun süre cep telefonu ile kaydetti. Ertesi sabah tekrar Arılarını kontrol etmek için yola çıkan Tıkız, bu sefer de gelincik ve kınalı keklik yavrularını görüntüledi.

Tıkız, ‘’Arıcılık yapmaktayım. Arıların yanına bazen gece bazen de gündüz gidiyorum. Çeşitli güzel hayvanlara rastlıyorum. Mesela gelincik, keklik yavruları gördük, Arap tavşanı görüntüledik. Çemişgezek’te böyle hayvanları çok görüyoruz. Bunlara zarar verilmemesi gerekiyor. Yaban keçileri de ilçemiz merkezine kadar iniyor. Memleketimiz bu anlamda çok güzel’’ dedi.