Erzincan İliç ilçesinde faaliyette olan Çöpler Altın Madeni’nde kapasite artırımıyla ile ilgili asılsız, gerçeği yansıtmayan iddialar üzerine Anagold Madencilik kamuoyu açıklaması yayınladı.

Anagold Madencilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Kadınlar İmece Usulü Kışlık  Ekmek Pişiriyor Kadınlar İmece Usulü Kışlık Ekmek Pişiriyor

Çöpler Maden İşletmemiz’in kapasite artırımıyla ile ilgili asılsız, gerçeği yansıtmayan iddialar üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek için açıklama gereği duyduk.

Öncelikle, Anagold olarak Çöpler Madeni İşletmemiz’deki tüm faaliyetlerimizi ilgili mevzuatlara uygun bir şekilde sürdürdüğümüzü belirtmek isteriz. Çevre, iş sağlığı ve güvenliği açısından ulusal ve uluslararası standartların uygulandığı Çöpler Maden İşletmemiz, kullanılan teknoloji ve teknikler açısından dünyanın ve ülkemizin sayılı madenleri arasında yer almaktadır.

Bazı medya organlarında yer alan asılsız iddiaların aksine kapasite artırımına konu olan projenin işletme ruhsatlı alanlar içerisinde olduğunu belirtiriz. Halihazırda üretim faaliyetleri devam eden açık ocak işletmemizin kuzeybatı kısmının jeolojik ve jeoteknik koşullar dikkate alınarak düzenlenmesi ve basamak şevlerinde değişiklik yapılması nedeniyle, ocak alanının kuzeybatı kısmında 5,83 ha genişleme yapılması gerekmiştir.

Mevcut ÇED izinli alanımızda büyütme ya da genişletme söz konusu değildir.  Yapılan işlem, ÇED izin alanında yer alan açık ocak koordinatlarında değişikliğe gidilmesidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.