Erzincan Medya
19° Erzincan

Erzincan

19°

Erzincan

Salı

31°/ 18°

Çarşamba

30°/ 17°

Perşembe

30°/ 16°

Cuma

32°/ 18°

Cumartesi

31°/ 18°

Pazar

28°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Anadolu Isuzu’nun kadın pilotları Transanatolia Rallisi’ni tamamladı

Yayınlanma:
ABONE OL
Anadolu Isuzu’nun kadın pilotları Transanatolia Rallisi’ni tamamladı

İSTANBUL (AA) – Anadolu Isuzu, 8’incisi düzenlenen ve dünyanın en zorlu ralli raid yarışlarından biri olan Transanatolia Rallisi’ni tamamladı.

Anadolu Isuzu’dan yapılan açıklamaya göre, uluslararası arenada Türkiye’nin en önemli motor sporları yarışlarından biri olan Transanatolia Ralli Raid, 4-11 Ağustos’ta düzenlendi.

İzmir’de 4 Ağustos’ta başlayan ve yine İzmir Efes’te 11 Ağustos’ta sonlanan 2 bin 985 kilometrelik Transanatolia Rallisi boyunca Isuzu D-Max yarış otomobilinin pilot koltuğunda Yeşim Nur Mantaş ve co-pilot koltuğunda Pınar Çelikel oturdu. Zorluk derecesi ileri seviyede olan yarış, 7 farklı günde düzenlendi.

Bazı etapları 500 kilometrenin üzerinde mesafeye, 2 bin 500 metre yüksekliğe sahip 22 özel geçişe ve 12 saat süren, dayanıklılık gerektiren etaplara sahne olurken, Isuzu D-Max yarış otomobili ve pilotlar yarış sonuna kadar istikrarlı şekilde ilerledi.

7 günde toplam 2 bin 850 kilometrelik parkuru aşan Anadolu Isuzu kadın yarış pilotları, İzmir, Kütahya, Ankara, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Karaman, Burdur, Denizli üzerinden gidip yine İzmir’de yarışı bitirme başarısını gösterdi.

Türkiye’nin kültürel ve tarihi mekânlarının öne çıkarıldığı bir rota üzerinde düzenlenen Transanatolia Rallisi’nde yarışmacılar bir gün göl kenarında kamp yaparken, diğer gün Roma döneminden kalma tarihi eserlerin içinden geçerek yarıştı. Sagalassos’tan Salda Gölü’ne, Hierapolis’ten Ihlara Vadisi’ne kadar onlarca doğal güzelliğin içinden geçerek yarışı tamamlayan Anadolu Isuzu Ralli Takımı, ilk kez katıldığı Transanaolia’da Türkiye’de üretilen Isuzu D-Max ile dayanıklılığını kanıtlamış oldu.

Türkiye’de üretilen ve yarış aracına çevrilen Isuzu D-Max, roll cage sistemi, performanslı motoru, yarış direksiyonu, yarış koltukları ve özel yeşil rengiyle Transanatolia 2018’in en dikkati çeken araçlarından biri oldu.

– Transanatolia’nın tek kadın yarış takımı

Zorlu Transanatolia yarışının tek kadın yarış takımı olan Anadolu Isuzu Yarış Takımı, bu özelliğiyle de seyircilerin dikkatini çekti. Uzun yıllar motor sporlarına ara veren Anadolu Isuzu Yarış Takımı, firma bünyesinde kadın çalışanları için başlattıkları pozitif ayrımcılığı hayatın her alanında devam ettirerek ralli parkurlarına da taşıdı. Anadolu Isuzu’nun kadın pilotları Yeşim Nur Mantaş ve Pınar Çelikel, güçlü ve dayanıklı Isuzu D-Max ile Transanatolia Rallisi’nde 454 kapı numarasıyla yarıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Anadolu Isuzu Yarış Takımı Co-Pilotu Pınar Çelikel, Transanatolia Ralli’sinde ilk kez bir pick-up araçla yarıştıklarını belirterek, “Bizleri çok zorlayan ancak takım olarak büyük deneyim kazandığımız bir yarış oldu. Geçtiğimiz parkurlar ne kadar zorsa Isuzu D-Max bir o kadar güçlü ve dayanıklıydı. Ufak birkaç kaza yapsak da yarış takımımızın mekanikerleri özverili çalışmalarıyla bizi ertesi günkü etaplara hazırladı ve 7 günün sonunda yarışı tamamlama başarısını gösterdik. Transanatolia Rallisi’nde kadın yarış takımı olarak tozu dumana kattığımız için mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Transanatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar da “Genel olarak yarış çok iyi geçti. Bugüne kadar organize edilen en zorlu Transanatolia yarışı oldu. Bu yılın en önemli özelliği yarışçılar açısından zorluk derecesiydi. Bizim açımızdan ise spor ile tarihi ve kültürü en iyi şekilde bir araya getirmekti.” yorumunu yaptı.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler