Erzincan Valiliği tarafından başlatılan Akıllı Saat Projesi kapsamında özel vatandaşlara akıllı saatleri teslim edilmeye devam ediliyor.

'Balon Park' çocuklara eğlenceli saatler yaşatıyor 'Balon Park' çocuklara eğlenceli saatler yaşatıyor

Erzincan Valiliğince başlatılan Akıllı Saat Projesi kapsamında özel vatandaşlara teslim edilecek akıllı saatlerin takdimi için Refahiye İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Özhan Nacar, Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Melis Koyuncu, özel vatandaşlar ve aile bireyleri, Kaymakam Ömer Faruk Canpolat'ı makamında ziyaret ederek, bir süre sohbet ettiler. 

Gerçekleşen ziyarette, Kaymakamı  Ömer Faruk Canpolat, özel vatandaşlara  akıllı saat hediye ederek aileleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir ömür geçirmelerini temenni etti.
İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, alzaymır hastası, zihinsel engelli vatandaşlar ile küçük yaşta çocukların çeşitli sebeplerle evlerinden ayrılarak kaybolmaları durumunda, kayıp şahısların yerinin tespit edilerek en kısa sürede bulunmaları için "akıllı saat" uygulaması başlatıldı.
Proje kapsamında sim kartlı akıllı saatler vasıtasıyla kaybolan vatandaşların, baz istasyonlarından temin edilen sinyalden faydalanılarak bulunabileceği yerin yanı sıra kimlik, aile ve iletişim bilgileri en kısa sürede tespit ediliyor.
Bölgenin zorlu coğrafi yapısı ve genel iklim durumu dikkate alındığında akılı saat uygulaması ile kaybolan vatandaşların kısa sürede bulunması, iş gücü ve zamandan tasarruf sağlayacak.
Proje kapsamında akıllı saat kullanan vatandaşların 200-2000 metre arası güvenli bölge olarak tanımlanan alanın dışına çıkıp çıkmadıkları ise anında tespit ediliyor. Kayıp şahısların hangi bölgelerde gezdiğinin, hangi yerlere gittiğinin takibi için saatlerde GPS-Wifi ile konum alınabiliyor.
Ayrıca uygulama ile kayıp vatandaşın yakını tarafından bulunması halinde, uzaktan saatine ulaşılarak durumunun öğrenilmesi ve anlık fotoğraf alınmasına da olanak sağlanacak.