Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

24°/ 13°

Cuma

24°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

AK Parti Genel Sekreteri Şahin: Kudüs kararı uluslararası sözleşmelere tamamen aykırıdır

Yayınlanma:
ABONE OL
AK Parti Genel Sekreteri Şahin: Kudüs kararı uluslararası sözleşmelere tamamen aykırıdır

ANKARA (AA) – AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, “Alınmış olan karar, Kudüs’ün tarihi statüsüne uluslararası sözleşmelere ve diplomasiye tamamen aykırıdır. Bu kararı alanlar, bundan sonra gerçekleşecek hadiselerin tarih huzurunda sorumlusudurlar. Alınmış olan bu karar, bölge ve dünya barışına vurulmuş çok ağır bir darbedir.” dedi.

Kocatepe Camisi’nde cuma namazının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Ankara Milletvekilleri Ahmet Gündoğdu, Lütfiye Selva Çam, AK Parti İstanbul Milletvekili Ali Sarıkaya ve Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş, ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasına ilişkin kararını protesto etmek için bir araya geldi.

Burada basın açıklaması yapan Kavakcı, barışa ve çözüme katkı sunması gereken pozisyondaki insanların açıklamalarının barışa değil, çözümsüzlüğe hizmet ettiğini söyledi. Filistin’de yaşanan sıkıntılara değinen Kavakcı, Kudüs’ün ABD ve İsrail’in arasındaki ucuz siyasi hesaplar, basit ve kısa vadeli çıkarlar için feda edilmek istenmesinin Müslümanları derinden yaraladığını vurguladı.

Kavakcı, “Birleşmiş Milletlerin kararlarına uymayan, uluslararası hukukun ihlali niteliğindeki bu kararı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve vatandaşlarımız olarak tanımıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz dün bütün partilerin desteğiyle bu konuyla alakalı açıklamasını yapmıştır.” dedi.

Kararın uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkati çeken Kavakcı, dönem başkanlığını Türkiye’nin yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 13 Aralık’ta, Arap Birliğinin cumartesi günü toplanacağını ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin de bugün Kudüs meselesiyle ilgili acil olarak toplandığını kaydetti.

“Bölge ve dünya barışına vurulmuş çok ağır bir darbedir”

Fatih Şahin, Kudüs’ün Müslümanlar için kutsal bir şehir olduğunu belirterek, “Alınmış olan karar, Kudüs’ün tarihi statüsüne uluslararası sözleşmelere ve diplomasiye tamamen aykırıdır. Bu kararı alanlar, bundan sonra gerçekleşecek hadiselerin tarih huzurunda sorumlusudurlar. Alınmış olan bu karar, bölge ve dünya barışına vurulmuş çok ağır bir darbedir.” ifadesini kullandı.

Konunun takipçisi olacaklarına dikkati çeken Şahin, Kudüs’ün Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu vurguladı.

Muhabir: Orhan Onur Gemici

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler