Erzincan
18°
Erzincan
Cumartesi
28°/ 18°
Pazar
26°/ 15°
Pazartesi
29°/ 14°
Salı
30°/ 17°
Çarşamba
29°/ 16°
Perşembe
27°/ 16°
Sivas Numune hastanesinin Çocuk Gelişimi ve Aile Danışmanı Yıldız Karakaya Güneştepe, okula yeni başlayacak çocuklar için ailelerine okula nasıl uyumluluklarını artıracaklarına dair tavsiyeler verdi.
Anaokuluna gitmeden pek çok çocuk ilkokula başlamasının uyum sorunu yaşadığını ifade eden Yıldız Karakaya Güneştepe, yaşamının ilk 6 senesini kapsayan okul öncesi döneminde çocuklar; Zihinsel, sosyal, fiziksel, duygusal gibi birçok beceriyi öğrenme ve topluma uyum sağlama döneminde olduğunu dile getirerek, “çocukların 6 senede geliştirdiği hazır bulunuşluk ilkokula başlaması ile onun okul dönemindeki uyumunu etkileyecek.
Yeteri kadar sosyal ilişkisi gelişmemiş, ebeveyn ilgisinden mahrum, anaokulu deneyimi olmayan çocuklar ilkokula başladıkları zaman uyum sağlamaları oldukça zor oluyor. Bundan dolayı da aileler 0-6 yaş arası çocuklara özenli bir şekilde ilgilenmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.
Güneştepe, imkan varsa çocukların okul günü gelmeden; wc, okul, kantin, sınıf gibi yerleri önceden ebeveynleri ile beraber gezenlerse uyum süreci bakımından daha etkili olduğunu ifade ederek; “çocuklar okula başladıkları 1 ay süresince okula gitmek istemiyor ve kaygı yaşıyorsa bir uzamandan yardım alınmasında fayda var.
Çocuğunuzu okul çıkışı okulda bırakmakla veya göndermek ile ilgili olumsuz sözler çocukların okulu bir ceza yeri gibi görmelerine sebep olur. Çocuğunuz okuldan dönünce ona sarılmak ve rutin yaşama devam etmek onun için en güzel etkileşimdir” dedi.
Haber bültenimize kayıt olun
Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!
Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı
okuyun.
İlgili Haberler
-30 şoku az evvel duyuruldu… Türkiye’ye giriş yapacak!
Depo Savaşları Türkiye’ye Geldi: O İllerde Kiralık Depolar Açılıyor
Toplu taşımaya binenleri ilgilendiriyor: 1 Ağustos’tan itibaren kalkıyor
İstanbul’a Doğru Yola Çıktı! Ayı Geliyor! Son 2 Gün
Kimsenin Görmediği Video Arşiv Görüntüleri Çıktı: İstanbul 1957’de Böyleymiş…
Bingöl’de Önüne Geleni Bıçakladı! Valilikten Açıklama Geldi!