Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Ailelere Çocukların Okula Uyumları ile İlgili Tavsiyeler

  Çocuk Gelişimi ve Aile Danışmanı Yıldız Karakaya Güneştepe, okula yeni başlayacak çocuklar için ailelerine okula nasıl uyumluluklarını artıracaklarına dair tavsiyeler verdi.

  Çocuk Gelişimi ve Aile

  Sivas Numune hastanesinin Çocuk Gelişimi ve Aile Danışmanı Yıldız Karakaya Güneştepe, okula yeni başlayacak çocuklar için ailelerine okula nasıl uyumluluklarını artıracaklarına dair tavsiyeler verdi.

  Anaokuluna gitmeden pek çok çocuk ilkokula başlamasının uyum sorunu yaşadığını ifade eden Yıldız Karakaya Güneştepe, yaşamının ilk 6 senesini kapsayan okul öncesi döneminde çocuklar; Zihinsel, sosyal, fiziksel, duygusal gibi birçok beceriyi öğrenme ve topluma uyum sağlama döneminde olduğunu dile getirerek, “çocukların 6 senede geliştirdiği hazır bulunuşluk ilkokula başlaması ile onun okul dönemindeki uyumunu etkileyecek.

  Yeteri kadar sosyal ilişkisi gelişmemiş, ebeveyn ilgisinden mahrum, anaokulu deneyimi olmayan çocuklar ilkokula başladıkları zaman uyum sağlamaları oldukça zor oluyor. Bundan dolayı da aileler 0-6 yaş arası çocuklara özenli bir şekilde ilgilenmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

  Önemli Tavsiyeler

  Güneştepe, imkan varsa çocukların okul günü gelmeden; wc, okul, kantin, sınıf gibi yerleri önceden ebeveynleri ile beraber gezenlerse uyum süreci bakımından daha etkili olduğunu ifade ederek; “çocuklar okula başladıkları 1 ay süresince okula gitmek istemiyor ve kaygı yaşıyorsa bir uzamandan yardım alınmasında fayda var.

  Çocuğunuzu okul çıkışı okulda bırakmakla veya göndermek ile ilgili olumsuz sözler çocukların okulu bir ceza yeri gibi görmelerine sebep olur. Çocuğunuz okuldan dönünce ona sarılmak ve rutin yaşama devam etmek onun için en güzel etkileşimdir” dedi.

  Erzincan Haber