Erzincan Medya
24° Erzincan

Erzincan

24°

Erzincan

Perşembe

30°/ 16°

Cuma

32°/ 17°

Cumartesi

28°/ 19°

Pazar

26°/ 16°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

ABD Başkan Yardımcısı Pence’den Arakan çağrısı

Yayınlanma:
ABONE OL
ABD Başkan Yardımcısı Pence’den Arakan çağrısı

WASHINGTON (AA) – ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Myanmar güvenlik güçlerine seslenerek, Arakan halkına yönelik şiddet olaylarının bir an önce son bulması çağrısında bulundu.

Pence, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen toplantıda Arakan’da yaşanan insanlık dramını ele aldı.

Myanmar’da Arakan halkına yönelik saldırıları “büyük trajedi” sözleriyle tanımlayan Pence, Myanmar güvenlik güçlerine yapılan saldırının ardından, ordunun Arakan halkına “vahşice” karşılık verdiğini belirtti.

Pence, “Köyler yakıldı, Arakan halkı evlerinden edildi, şiddet fotoğrafları gördük, bu olaylar Amerikan halkını ve dünyanın her tarafındaki saygın insanları şok etti.” diyerek bu olaylardan sonra ise “tarihi bir göç” yaşanmaya başladığını kaydetti.

Myanmar hükümetine yönelik çağrıyı yinelediklerini anlatan Pence, “Myanmar güvenlik güçleri bir an önce şiddet olaylarına son vermeli ve uzun süreli çözüm adına diplomatik görüşmeleri desteklemeli.” ifadesini kullandı.

Pence, “Bu krizin sona ermesi ve Arakan halkına umut verilmesi ve yardım edilmesi adına Başkan Donald Trump ve ben Güvenlik Konseyi’ne güçlü ve süratlı bir adım atması çağrısında bulunuyoruz.” diye konuştu.

Pence, şiddet olaylarının durdurulmaması karşısında yaşanan olaylardan bölgedeki gelecek nesillerin de etkileneceğini vurguladı.

Muhabir: Muhammed Bilal Kenasari

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler