Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Cuma

23°/ 12°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

18°/ 13°

Pazartesi

22°/ 11°

Salı

23°/ 14°

Çarşamba

24°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Erzincan’da Kutlandı

Yayınlanma:
ABONE OL
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Erzincan’da Kutlandı

Erzincan Mikrofinans şubesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Erzincan İl Müdürlüğünce, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle kutlama programı düzenlendi.

Erzincan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen programa Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş’ın Eşi Hanımefendi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş’ın Eşi Nesrin Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’un Eşi Gülnaz Başsoy, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent’in Eşi Filiz Levent, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Erzincan İl Müdürü Muhammer Doğan, Erzincan Mikrofinans Şube Müdürü Tuğba Aybey, bazı kamu kurum müdür eşleri ve Mikro Girişimci Kadınlar  katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Erzincan İl Müdürü Muhammer Doğan, Kadının ilerlemesinin sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu olmadığını bu konunun, sürdürülebilir, eşit ve gelişmiş bir toplumu inşa etmenin yolu ve politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da bir ön koşulu olduğunu kaydetti.

 

Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş’ın Eşi Hanımefendi Hatice Arslantaş ise yaptığı konuşmada; “Emek ve hayat mücadelemizin en değerli varlıkları olan emekçi, vefakâr, kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyanın her yerinde kadınların hak ve özgürlüklerinin konuşulduğu, sorunlarına çözümler arandığı bir gün. Bu anlamlı günün nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın sorunlarına çözümler bulunmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

Demokratik, gelişmiş bir toplum olmak istiyorsak kadınlarımızın etkinlik alanlarını güçlendirmeliyiz.

Eğitim, istihdam, sağlık başta olmak üzere hayatın her alanında kadınlarımız aktif rol aldıkça daha güçlü, daha güzel ve müreffeh bir toplum olacağımıza canı gönülden inanıyorum. Hiçbir ülkenin, kadınların emeği, izleri ve katkısı olmadan gelişmesinin mümkün olmadığına inanıyorum. Yaşamın her alanında erkeklerin gölgesinde kalmadan kendini ifade etme imkânı bulan, şahsiyetini, kimliğini kimsenin tahakkümünde bırakmayan kadınlarımızın varlığı, bizleri aydınlık yarınlara taşıyacaktır. Dinimiz de medeniyetimiz de tarihi tecrübelerimiz de kadınlarımızın haklarına saygı duymayı onların varlık alanına müdahale etmemeyi zorunlu kılıyor.

Bugün, bu sorumluluğu bu bilinci tekrar hatırlama günü. Bizler, kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü imar edeceğine inanıyoruz.

Geleceğin anne adayı kız çocuklarımızın özellikle iyi bir eğitim almalarını sağlamada devletimiz kadar hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Eğitimi sadece bir meslek edinme, ekonomik özgürlüğünü elde etmeyle sınırlandıramayız. Kalkınmanın temelinde kadın eğitimi yatmaktadır. Kadınlarını eğiten toplumlar, nesillerini eğitmiştir. Çünkü nesilleri eğiten, kadınlardır.

Kadın millî kültürün değer hükümlerini öğrenerek ve benimseyerek millî ve dinî ideallere ulaşmış bir kişilik seviyesine vardığı takdirde; gerek aile içinde, gerek daha geniş çerçeve olan toplum içinde görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilir. Bu özellikleri kazanan kadın, sosyalleşip toplum üyeliğini geliştirebilmektedir. Böylece aile ve toplumda daha fonksiyonel ve daha verimli duruma gelmektedir. Kadın, aile ve toplum arasındaki en sağlam köprüdür. İyi yetişmiş ve eğitilmiş kadın, toplum hayatında daha tesirli olabildiği gibi, aynı zamanda eğitimci rolü oynar.

Bu anlamda kız çocuklarımızın iyi eğitim almasında ailelerimize büyük görev düşüyor. İnanıyorum ki kız çocuklarımız iyi bir eğitim aldıkça gelecek nesillerimiz daha aydınlık olacaktır.

Sözlerimi Cahit Zarifoğlu’nun şu dizeleriyle bitirmek istiyorum: “kadınlarımız her asrın insan güzelleri/İmkân bekçileri/Ağır arabalarla taşınan sancılarımız/Ağır tabanlarımız/Etten değil gibi az yiyen gövdemiz/Toprağın ürününe avuç açan karşı koyan/Yeri var olmayan bir lisanla bağlayan/Sıcağa ve nalın kıvılcımına gerçek isimler koyan”

Ben bu duygu ve düşünceler içinde, şairin dediği gibi “yeri var olmayan bir lisanla bağlayan“ siz değerli hanım kardeşlerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

Konuşmaları ardından Erzincan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından katılımcılara enstrümantal müzik dinletisi sunuldu. Ardından  Erzincan Mikrofinans şube müdürü Tuğba Aybey Mikrokredi ile ticari faaliyet kuran kadınların tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Daha sonra ise Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş’ın Eşi Hanımefendi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş’ın Eşi Nesrin Savaş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent’in Eşi Filiz Levent, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’un Eşi Gülnaz Başsoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Erzincan İl Müdürü Muhammer Doğan tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Güçlü Kadın, Güçlü Aile, Güçlü Türkiye” ilkesi doğrultusunda üretime katkıda bulunan Mikrokredi almıç Mikrogirişimcilere teşekkür belgesi verildi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com