Erzincan Medya
13° Erzincan

Erzincan

13°

Erzincan

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

24°/ 13°

Cuma

24°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

6.667 TL destek, 17.002 TL maaş! Devlet yardımı dağıtılmaya başlandı!

Yayınlanma:
ABONE OL
6.667 TL destek, 17.002 TL maaş! Devlet yardımı dağıtılmaya başlandı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan sosyal yardım programı kapsamında ihtiyaç sahiplerine hem iş bulunuyor hem de nakit sosyal destek ödemesi yapılıyor. Aile Bakanlığı İşe Başlama Yardımı nedir? Türkiye’de sosyal yardım politikalarında önemli değişimler kaydedilmeye devam ediliyor.

İhtiyaç sahibi ailelerin yanında olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarda yapısal bir vizyon değişikliğini gerçekleştiriyor. Bu şekilde vatandaşlara ödenen sosyal yardımlardan ziyade insanların sosyal yardım almalarına gerek kalmayacak ekonomik güce kavuşmaları hedefleniyor.

SOSYAL YARDIM ALMAYA GEREK KALMIYOR

Sosyal yardım ödemeleri yapılırken ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaç sahipliği esas alınıyor. Bir hanenin ihtiyaç sahibi olup olmadığı ise oldukça kolay bir formül ile tespit edilebiliyor. Bahsi geçen hanede yaşayan herkesin aylık düzenli gelirleri bir araya getiriliyor. Bu toplam gelir hane içinde yaşayan kişi sayısına bölünüyor. Çıkan sonuç net asgari ücretin üçte biri olan 5.667 TL’den fazla değilse o hane ihtiyaç sahibi olarak sosyal yardım alma hakkı elde ediyor. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen hanelerde yaşayanlar ek bir incelemeye tabi tutuluyorlar. Bu inceleme ile beraber 18-55 yaş arası olan ve çalışmasına engel olmayan kişiler tespit ediliyor. Bu kişiler bir liste halinde İŞKUR’a bildiriliyor. İŞKUR bu kişilere uygun olabilecek işleri bulduktan sonra iş görüşmeleri ayarlanıyor.

İş görüşmesine yönlendirilen vatandaşlar bu görüşmeleri gerçekleştirdikten sonra işe başlayabiliyorlar. Bu şekilde işe yerleştirilenler en az asgari ücret kadar maaş ile işe başlıyorlar. Bunun yanında sosyal güvenceye de sahip olunuyor. Bu imkanları elde edenlerin yaşadıkları hanelerin ihtiyaç sahipliği direkt olarak ortadan kalkmış oluyor. Düzenli ve sürekli bir gelire sahip olan aileler daha iyi şartlarda hayatlarını sürdürebilme imkanı elde ediyorlar.

ÖDEME TUTARI BELLİ OLDU!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın İşe Başlama Yardımı isimli sosyal yardım programı kapsamında vatandaşlara brüt asgari ücretin üçte birlik kısmı kadar nakit destek veriliyor. Bu tutar da mevcut asgari ücrete göre 6.667 TL olmaktadır. Yılda bir defa alınabilen bu sosyal yardımdan faydalanacak olan kişiler sadece ihtiyaç sahipleri olduğu için bu nakit destek için başvuru işlemi yapılmıyor. Aile Bakanlığı bu sosyal yardım programı kapsamına giren vatandaşlar ile direkt bağlantı kurabiliyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler