Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Salı

21°/ 10°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

22°/ 13°

Cuma

24°/ 14°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

51 Hacı Adayı Kutsal Topraklara Uğurlandı

Yayınlanma:
ABONE OL
51 Hacı Adayı Kutsal Topraklara Uğurlandı

Hac İbadetlerini yerine getirmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile Erzincan’dan Kutsal Topraklara gidecek olan Hacı adayları Terzi baba cami önünde düzenlenen tören ile dualar arasında uğurlandı.

Terzibaba Cami önünde düzenlenen Programda Kur’an-ı Kerim Tilavetinde bulunularak ilahiler okunurken yakınlarını uğurlamaya gelen vatandaşlar ile hacı adayları arasında duygusal anlar yaşandı.

Programda konuşan İl Müftüsü Burhan Çakır 2 yıl aradan sonra hacı adaylarının kutsal topraklara gönderildiğini ifade ederek yapılacak ibadetlerin kabul olması dileğinde bulundu. Müftü Çakır konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “2 yıl hasretten 2 yıl aradan sonra bizleri hacı adaylarımızı, buradan Erzincan’ımızdan o mübarek beldelere uğurlamak için bizleri bir araya getiren Rabbimize sonsuz Hamd-u Sena’lar olsun. Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V)’e sonsuz Salat-u Sena’lar olsun. Şimdiden yolculuğunuz mübarek olsun. Ne mutlu sizlere, Hacı adaylarımızı tebrik ediyoruz, ne mutlu 2 yıl hasretten sonra o mübarek yolların kapıları açıldı ve bugün hem memleketimiz hem kendileri için, milletimiz için, Müslüman’lar için, insanlık için dua edecek Hacı adaylarımızı buradan gönderiyoruz. Değerli Hacı adayı kardeşlerim öyle bir yolculuğa çıkıyorsunuz ki Peygamber Efendimiz buyuruyor;  ‘’Hacılar ve Umre edenler Allah’ın misafirleridir.’’ Bakınız kimin misafirisiniz? Allah (C.C)’nün misafirlerisiniz, yani ev sahibiniz Rabbimiz. Böyle bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Devamında buyuruyorlar ki ‘’Eğer o Allah’ın misafirleri dua ederlerse Rabbim bunların dualarını kabul eder. Eğer günahlarından dolayı tövbe istiğfar ederlerse, Rabbim tövbe istiğfarlarını kabul eder.’’ İşte böyle bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Yine Allah Resul’ü müjdeliyor; ‘’Şartlarına uyarak Allah için Hacceden bir kimsenin günahları, anasından doğmuş gibi tertemizdir.’’ buyuruyorlar.  Bakınız ne kadar güzel bir İbadet değil mi? Anasından doğduğu gibi buyuruyorlar. Değerli Hacı adayı kardeşlerimiz, böyle mükafatlara sahip olmak için sizlerden istirhamımız, bir Allah için yola çıktığınız ve bu yolculuğun ibadet yolculuğu olduğunu unutmayın. Mutlaka birbirinize karşı saygılı olmayı, kul hakkı yememeye gayret edin, sabırlı olun. O mübarek beldelere gittiğiniz de otelde vakit geçirmeyin. Mutlaka Kabe’de Mescid-i Nebevi’de ibadet edin, orada Kur’an okuyun, orada dualar edin İnşallah. Memleketimiz için, Milletimiz için, Devletimiz için, Devlet büyüklerimiz için İnşallah dua edin. Şimdiden yolculuğunuz Mübarek olsun.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas ise konuşmasında hac ibadetinin ibadetine değinerek yapılacak ibadetlerin kabul olması dileğinde bulundu. Vali Makas; “Bu kutsal yolculuktan sağlıklı bir şekilde dönmenizi ve yapacağınız hac ibadetinin kabul olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” diye konuştu.

Duygulu anların yaşandığı programda, iki yıl süren aranın ardından İlk hac kafilesi kurban kesimi yapılarak hacı adayları dualar arasında uğurlandı.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler