24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün himayelerinde Erzincan Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi organizasyonuyla Erzincan’da kutlama programı düzenlendi. Düzenlenen programda adaylığı kaldırılan öğretmenler de yemin etti.

Erzincan İl Müftülüğü Konferans salonunda gerçekleştirilen 24 Kasım Öğretmenler günü etkinliğine Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı, Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ercan Ekinci, Bölge jandarma komutanı kıdemli albay Hakan Dedebağ, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti temsilcileri, STK Başkanları, okul müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Erzincan İl Müftülüğü Konferans salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır’ın mesajlarının okunmasının ardından protokol konuşmalarıyla devam etti.

24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenlendi. İlk olarak rahmetli olan ve şehit olan öğretmenler kabirleri başında anılarak Kur’an-ı Kerim okutuldu. Erzincan Belediyesi önünde bulunan Atatürk Anıtına İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün tarafından Çelenk sunumunun ardından öğretmenler tarafından yapılan resimlerin açılış programı yapıldı. Program Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün himayelerinde Erzincan Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi organizasyonuyla Erzincan İl Müftülüğü konferans salonunda program düzenlendi.

İl Konuşmasını yapmak için kürsüye gelen  Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün: ‘ Kurtuluş Savasından sonra bütün enerjisini Türkiye Cumhuriyetinin inşaatına vakfeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verilişinin 94’üncü kutlanmaya başlamasının da 41 yılı münasebetiyle bir araya geldik. Bugün derdi olanların günü bugün gül ekenlerin günü.  Bugün kemal ile sabıra  erenlerin günü. Bugün muallimlerin günü. Bugün bütün İllerde ilçelerde öğretmenler gününün kutlamanın mutluluğu yaşıyoruz. Öğretmenler insanlık için önemlidir.  Öğretmen aynı zamanda rol modeldir. Dik durandır. Doğruyu söyleyendir. Öğretmen ruhların mimarıdır. Bugünde bir arada olarak bu anlamlı günü kutluyoruz.  Öğretmen arkadaşlarımızın günü kutlu olsun.’ diye konuştu. 

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise, tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü yürekten kutlayarak konuşmasının devamında şunlara yer verdi: ‘Öğretmenlik mesleğinin ne kadar kıymetli olduğunu, ne kadar sorumluluğunun ağır olduğunu biliyoruz. Bu ağır sorumluluğu taşıyan öğretmenler yıllardır memleketlerin hedeflere ulaşabilmesi için emek verdiklerinin bilincindeyiz. Türk yüzyılının daha aydınlık yarınlara ulaşabilmesi için elinizden geleni yapacağınızdan hiç şüphemiz yoktur. Bir meslektaşınız olarak saygılarımı arz ediyorum’ şeklinde konuştu.

Erzincan Valisi Mehmet Makas ise  : ‘ 24 Kasım Öretmenler Günü’nü kutlamak için bir aradayız. Eğitim camiamızın lokomotifleri öğretmenlerin değerini her gün biliyoruz ama  bugün özellikle kutlamak adına bir aradayız. Allah yollarını, izlerini her daim açık  etsin. Öğretmenler ülkemizi , milletimizi daha yukarılara götüren kişilerdir’ dedi. 

Emekli öğretmen Abdulkadir Deliktaş ise konuşmasında : Konuşmama 24 Kasım Öğretmenler gününde emekli öğretmen arkadaşlarım adına konuşma fırsatı tanıyan amirlerime teşekkür ederek başlamak istiyorum.1 Mart 1979 tarihinde Ağrı İli Doğubayazıt İlçesi Gözükara Köyünde Dünyanın en güzel mesleği olan öğretmenliğe başladım. Güzel Yurdunum birçok yerinde görev yapma şerefine eriştim. Bu kutsal görevimi 31 Ocak 2022 tarihinde Ulalar Sancak İlkokulu’nda tamamladım. Bugün, tüm öğretmenlerin hizmetlerine karşılık, saygı ve sevgi ile anıldığı öğretmen ve öğretmenlik mesleği ile ilgili farkındalığın oluşmasını sağlayan güzel bir gündür.Yüce kitabımız Kur’an “Oku” emri ile başlamıştır. Yine “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" ayetini bilmeyenimiz yok gibidir. Peygamberimiz “İlim Çin’de dahi olsa alınız”, “İlim öğrenmek, kadın, erkek her Müslümana farzdır” sözleri öğrenmenin ve öğretmenin değerini ifade etmektedir. Bütün bu değerli hakikatleri insanlarımıza en güzel şekilde aktarmak zorundayız.Başöğretmen M. Kemal Atatürk milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmen ve eğitimden mahrum bir millet henüz bir millet adını alma yeteneği kazanmamıştır. Eğitimdir ki bir milleti ya hür. bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır. Ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.Başöğretmenimiz Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda, müspet, ilim ışığında “ Bilgi toplumu çağında çağı yakalamak ve muasır medeniyetler seviyesine çıkmak her meslekten Türk vatandaşının hedefi olmalıdır. Öğretmenlik bütün meslekleri ortaya çıkaran konumdadır. Eğitim ve öğretimin en önemli ayağı öğretmenlerdir. Yeni nesil yetiştirmek büyük sorumluluk taşır.Öğretmen olarak, öğrencilerimize eğitim hayatlarına faydalı olmaya çalışırken, aynı zamanda onların duygu ve düşüncelerinden sevinçlerinden ve üzüntülerinden dersler çıkardık. Bu tecrübelerimizi diğer öğrencilerimiz ile paylaştık..Öğretmen, sevgi dilini hiçbir zaman elden bırakmamalı. Çocukların en iyi anladığı dil sevgi dilidir. Biliyoruz ki insan için harcadığımız emek, verilen emek ve beceri kadar karşılığını bulur.Öğretmenin en büyük mutluluğu ortaya çıkardığı eserini yani öğrencilerini, hayata atılmış, ülkesine, milletine, ailesine yararlı insan olarak görmeleridir. O’nun başka hiçbir beklentisi olamaz.Ne mutlu bana ki böyle kutsal mesleğe yıllarımı verdim. Dünyaya yeniden gelsem yine öğretmen olmak isterdim. Öğrencilerin umudu umudum, sevinçleri sevincim oldu.Sevgili Meslektaşlarım. Yolumuz hiçbir zaman ayrılmayacak, yüreğimde hep öğrencilerim, okulum ve siz değerli arkadaşlarım olacaksınız.Başta ebediyete göç etmiş başöğretmen Atatürk olmak üzere ve bu uğurda şehit olan öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarken arkadaşlarımıza ve tüm eğitim camiasına sonsuz başarı ve mutluluklar diliyorum.Hepinizi bu duygular içinde sevgilerle selamlar saygılarımı sunarım’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yıl içerisinde emekliye ayrılan öğretmen ve personele hizmet şeref belgeleri verildi. Okullar ve liseler arası “öğretmen olmak” temalı şiir yarışmasında derece yapanlara ödülleri verildi. Adaylıkları kaldırılan öğretmenlerin yemin törenlerinin ardından, Erzincan Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi tarafından hazırlanan “ibretlik hikaye”, okunan şiirler ve Şehit öğretmenlere saygı adlı oratoryo gösterisi ile program sona erdi.

Konuşmaların ardından yıl içerisinde emekliye ayrılan öğretmen ve personele hizmet şeref belgeleri verildi. Okullar ve liseler arası “öğretmen olmak” temalı şiir yarışmasında derece yapanlara ödülleri verildi. Adaylıkları kaldırılan öğretmenlerin yemin törenlerinin ardından, Erzincan Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi tarafından hazırlanan “ibretlik hikaye”, okunan şiirler ve Şehit öğretmenlere saygı adlı oratoryo gösterisi ile program sona erdi.