Erzincan Medya
14° Erzincan

Erzincan

14°

Erzincan

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

25°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

24°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

21 bin TL’nin üzerinde geliri olanlar! 31 Mart’a kadar bunu yapmazsanız icra hapis para cezası…

Yayınlanma:
ABONE OL
21 bin TL’nin üzerinde geliri olanlar! 31 Mart’a kadar bunu yapmazsanız icra hapis para cezası…

Ülkemizde belirli vergi ödemeleri bulunuyor. Bu ödemeleri yapmakla yükümlü olan kişilerin ödeme yapmaları gereken dönemleri takip etmeleri gerekirken kaçırılan süreler de borca faiz işlenmesine neden oluyor. Devletin önemli gelir kaynakları arasında yer alan vergi ödemelerine ilişkin ev sahiplerini ilgilendiren bir açıklamaya yer verildi. Türkiye’de milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren kira gelir vergisi ilk taksit ödemesinde beyanname verme süresinin sonuna yaklaşıldı.

31 Mart 2014 tarihine kadar kira gelir beyannamesi verme zorunluluğu bulunan kira geliri bulunan ev sahipleri için süre daralırken kritik bir açıklamaya yer verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığının da bugüne kadar hiç beyanname vermeyenleri takibe aldığı kira geliri vergisinde cezalı duruma düşmemek için ilk taksit süresinin kaçırılmaması gerektiği belirtildi. Bu çerçevede cezalı ödeme yapmamak ve hukuki olarak ceza almak istemeyenlerin 31 Mart tarihine kadar kira gelir beyannamelerini vermesi gerektiği belirtildi.

YILLIK 21 BİN LİRANIN ÜZERİNDE KİRA GELİRİ OLANLAR DİKKAT!

Yıllık 21 bin liranın üzerinde kira geliri olan mülk sahiplerinin beyan ettiği kira gelirleriyle kiracıların beyanlarını karşılaştırılması amaçlanıyor. Uygulamayla düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar ortaya çıkarılırken ayrıca vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi amaçlanıyor. Konuttan yıllık 21 bin lira, iş yerinden 150 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri gelir vergisi ödeyecek.

Beyannameler, 1 Mart – 1 Nisan (31 Mart’ın hafta sonuna rastlaması nedeniyle) tarihleri arasında verilebilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) üzerinden “kira bildirim formu” ile kiracılar da sürece dahil edilirken kiracılar, eğer Dijital Vergi Dairesi’ne abonelerse kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak forma ulaşabiliyorlar, e-Devlet şifresi ile de gerekli bilgilere erişim sağlayabiliyorlar.

2023 yılı içerisinde yıllık 21 bin lira ve altında mesken kira geliri elde edenler gelir vergisi ödemeyecek. 2024 yılı için ise gelir vergisi istisnası 33 bin lira olarak açıklandı. Dijital Vergi Dairesi’nden ya da mobil uygulamadan 02.00 – 23.45 saatlerinde anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar ile vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ve PTT şubelerinden ödenebiliyor. Tahakkuk eden vergilerin birinci taksiti damga vergisiyle 1 Nisan’a, ikinci taksiti ise 31 Temmuz’a kadar ödenebilecek.

Kira gelirinin ödenmemesi durumunda cezai durumun söz konusu iken ödenmeyen borca faiz işlediği bildirildi. İstisna tutarının üstünde kalan mülk sahibinin, kira gelir beyannamesini vermek ve iki taksitle ödemek zorunda olduğunun altı çizilirken ödenmeyen durumda faizini de ödeyeceği ve hapis cezası ya da icra takibiyle karşılaşacağı uyarısı yapıldı.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com